2 lipca 2018

Dlaczego warto wybudować wiatę zamiast garażu?

Ochrona samochodu to jedna z istotniejszych kwestii, jaką należy wziąć pod uwagę podczas projektowania domu. Wiele rodzin decyduje się na garaż – nie tylko chroni auto przed deszczem czy śniegiem, ale także kradzieżą. Ale jest to rozwiązanie dość kosztowne. Na szczęście istnieje alternatywa w postaci wiaty, będącej znacznie tańszym i wygodniejszym rozwiązaniem.

Sprawdź, jak zaoszczędzić na garażu

Dlaczego warto zdecydować się na wiatę? Argumentem, który przekonuje wielu, jest przede wszystkim koszt jej budowy – znacznie niższy niż w przypadku garażu. Do jej postawienia wystarczą materiały na zadaszenie oraz szkielet konstrukcji. I to wszystko! Spokojnie można odjąć ogromne kwoty związane z przygotowaniem fundamentów, ścian, podłogi i posadzek, a także montażem okien, bram wjazdowych i automatyki garażowej. Koszty związane z wykończeniem również odchodzą w zapomnienie. Cieszyć można się natomiast z oszczędności czasowych związanych z załatwianiem formalności.

Czy i jakie pozwolenia są potrzebne?

Kwestia budowy wiaty jest dość jasna – nie wiążą się z nią żadne procedury urzędowe, ponieważ konstrukcja nie posiada określonej definicji w prawie budowlanym. Z reguły nazywana jest obiektem przeznaczonym do postoju pojazdów. Istnieją tylko dwa ograniczenia: powierzchnia wiaty garażowej nie może być większa niż 50 metrów kw., a na każde 500 metrów kw. działki budowlanej może przypadać jedna taka konstrukcja. Chęć postawienia wiaty nie będzie wymaga wówczas nawet zgłoszenia. To spore ułatwienie dla osób chcących uniknąć formalności związanych z budową garażu, w przypadku którego konieczne jest otrzymanie pozwolenia na budowę.

O czym należy pamiętać?

Jeśli więc zdecydowałeś się na postawienie wiaty garażowej, powinieneś pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których zdążyliśmy już wspomnieć. Konstrukcja nie może posiadać pełnych ścian i mieć więcej niż 50 m kw. Poza tym należy pamiętać, że na 1000 m kw. mogą przypadać maksymalnie dwa zadaszenia, a każde z nich powinno znajdować się na terenie działki budowlanej, na której ma się znaleźć obiekt mieszkalny lub rozpoczęto jego budowę.